جمعه، 10 تیر 1401
وب اپلیکیشن تک صفحه ای (SPA) چیست؟ + مزایا و معایب آن

وب اپلیکیشن تک صفحه ای (SPA) چیست؟ + مزایا و معایب آن

مزایای استفاده از اپلیکیشن های تک صفحه ای

سرعت بالا یکی از مهم ترین موارد اپلیکیشن تک صفحه ای به شمار می‌رود .
در حقیقت بیشتر ریسورس های مورد نیاز یک اپلیکیشن تک صفحه ای (HTML + CSS + Scripts) در شروع کار لود شده و در حین کار به بارگذاری مجدد (ریلودینگ) نیاز نخواهند بود. تنها چیزی که در این میان تغییر می کند، تبادل دیتا بین اپلیکیشن و سرور خواهد بود.

به طور کلی، این اپلیکیشن به کوئری های کاربران با سرعت بالایی پاسخ می دهد و نیازی به تعامل مداوم بین کاربر-سرور (Client-Server) نخواهد داشت. تحقیقات کمپانی گوگل و شرکت آمازون نشان داده است که اگر زمان بارگیری صفحات اپلیکیشن های یک کمپانی بیشتر از 2 صدم ثانیه باشد به آن کسب و کار آسیب وارد خواهد شد یا اینکه هزینه های بیشتری روی دست صاحبان آن خواهد گذاشت

برای مثال، کمپانی آمازون در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که 1 ثانیه تاخیر در لودینگ صفحات حدود 1% از کل مبلغ فروش سالیانه (فروش سالانه 1.6 میلیارد دلار) خرج بر روی دست این کمپانی گذاشته است.

ساخت چنین اپلیکیشن هایی از دیدگاه یک برنامه نویس بسیار ساده و بهینه شده است. به گونه ای که برای رندر کردن صفحات بر روی سرور نیازی به کدنویسی نیست و حتی برای شروع فرآیند توسعه به سرور احتیاجی نخواهد بود. در حقیقت می توان کار را از یک فایل شروع کرد، علاوه بر این برنامه نویس برای طراحی وب اپلیکیشن یا اپلیکیشن های بومی موبایل می تواند دوباره از همان کدهای سمت سرور (Backend Server-Side) و API های کاربردی استفاده کند.

اپلیکیشن های تک صفحه ای برای تیم های برنامه نویسی گزینه مناسبی محسوب می شود به گونه ای که برنامه نویسان بک اند می توانند تمرکز خود را بر روی API بگذارند، در حالی که برنامه نویسان فرانت اند بیشتر به بهبود تجربه کاربری بر اساس APIهای بک اند و ساخت یک رابط کاربری (UI) زیبا توجه خواهند کرد.

فرآیند دیباگ کردن (خطایابی) اپلیکیشن های تک صفحه ای بسیار آسان است به گونه ای که با استفاده از ابزارهای خاص فریم ورک های انگولار و React به راحتی از طریق مرورگر کروم انجام می پذیرد. علاوه بر این با استفاده از یک کنسول می توانید بر روی عملکرد کل شبکه نظارت داشته باشید و تحقیقات خود درباره عناصر مختلف صفحه یا داده های مرتبط را انجام دهید.

فرآیند کشینگ (Caching) نیز در این نوع اپلیکیشن ها بسیار کاربردی است به گونه ای که نرم افزار مربوطه فقط یک درخواست ارسال کرده و تمام داده های منتقل شده را ذخیره خواهد کرد و می توان از آنها در صورت نیاز استفاده کرد. این امر به ویژه در زمانی که ارتباط کاربر در وضعیت ضعیفی قرار دارد از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود چرا که کاربران در این شرایط نیز می توانند از اپلیکیشن استفاده کنند. برنامه نویسان می توانند به راحتی اپلیکیشن های تک صفحه ای را به وب اپلیکیشن های پیش رونده تبدیل کنند؛ به عبارت دیگر توسعه دهندگان می توانند Local Caching ارائه کرده و و قابلیت استفاده آفلاین را در اختیار کاربران قرار دهند.

 
پکیج دوره جادویی خودکفایی در اینستاگرام