جمعه، 10 تیر 1401
تنظیمات اولیه دوربین عکاسی

تنظیمات اولیه دوربین عکاسی

تنظیمات اولیه دوربین عکاسی:

برای عکس گرفتن از هر سوژه ای نیازمند یک سری تغییرات یا همان تنظیمات برای دوربین می باشید تا عکاسی راحت تر انجام گیرد این کار سبب می گردد تا مراحل جالب تری برای سوژه باشد، زیرا صبر زیادی مدل ها را خسته می کند و امکان دارد این عمل در رفتار و چهره مدل ها در عکس پیدا می گردد.   برای داشتن عمق میدان درست کلید موفقیت عکس های پرتره در فضای بسته می باشد، بدین صورت که دوربین را بر مد تقدم دیافراگم قرار می گیرد. با دیگر روش ها عمق میدان کم می شود و باعث می شود جزئیاتی از پس زمینه که معمولا در عکاسی داخل ساختمان هستند، مات گردد. با وجود که دیافراگم ضروری ترین تنظیمات برای عکاسی پرتره می باشد، در این صورت یک عکاس باید سرعت شاتره را نیز به اندازه کافی سریع انتخاب کند تا از تار شدن عکس بر اثر لرزش دوربین و یا حرکت سوژه جلوگیری نماید.

راه حل

برعکس اغلب بهتر می باشد برای یک عکاسی پرتره با نورپردازی پنجره، با یک ایزوی بالا انتخاب گردد ، البته نیاز می شود در شرایط کم نور آن افزایش پیدا نماید. پس از اینکه دیافراگم از قبل تنظیم گردید ، حالا می توان تمرکز را روی فوکوس قرار داد. اغلب بعد ازعکاسی پرتره در محیط بسته دوربین بر مد S-AF قرار  داده می شود و بعد از آن مد فوکوس تک نقطه ای Single-point انتخاب می شود. به این رو که با استفاده از کنترل های پشت دوربین نقطه فوکوس را به شکلی حرکت داده می شود که با چهره همراه با چشمان سوژه همپوشانی می شود.

تنظیمات دوربین در نور طبیعی یا در روز :

با وجود داشتن سیستم اتفوکوس دوربین می تواند در بیشتر فضاها، کارکرد با تسلط بالایی داشت، بر عکس اگر عمل عکاسی در اتاق تاریک انجام شود امکان دارد این سیستم برای فوکوس کردن اقدام به تلاش نماید. که دوربین را می بایست بر روی فوکوس دستی تنظیم کرد و با دقت بر چشم یا چهره سوژه فوکوس انجام دهید.

اگر نوری مثل نور پنجره در پشت سوژه قرار گیرد، امکان دارد چهره سوژه در سایه قرار داده شود در این صورت است که رفلکتوری برای بازتاب نور به جهت سوژه استفاده می نماید. این راه بسیار آسان می باشد و عکس های جالب تری با استفاده از فلش را به وجود می آورد.

تکنیک های عکاسی : 

برای آن که کامل کار با عکاسی را یاد بگیرید مدت زمانی زیادی طول می کشد. بنابراین هر سوژه ای را می بینید سریع تکنیک های را نیز تست نمایید. هر عکاسی باید به عکس گرفتن نیز تسلط داشته باشد به این معنا که اول طریقه به دست گرفتن کنترل فوکوس را فرا بگیرد و بعد به دنبال ویژگی های همانند تنظیم نوردهی، تراز سفیدی روید. با یادگیری تنظیمات اولیه نکته هایی نیز یاد خواهید گرفت این می باشد که چگونه روی نقطه مورد نظر در تصویری که درخواست آن را دارید شارپ باشد، فوکوس نمایید. دوربین ابتدا تعداد زیادی نقطه فوکوس را به جای فوکوس چند نقطه ای یا انتخاب اتوماتیک، بر روی فوکوس یک نقطه ای تنظیم می شود.

توجه به نقطه فوکوس :

طریقه مشاهده کردن نقطه فوکوس دوربین و همچنین انتخاب تعداد نقاط، بستگی به نوع دوربین نیز متفاوت می باشد، اما به صورت کلی در دوربین های کنون نیز نیاز می باشد تا دکمه انتخاب فشرده گردد و از آن طریق چرخاندن دکمه چرخشی یا دیگر دکمه های چهار جهتی پشت دوربین نقطه فوکوس انتخاب شود. با نگاهی به چشمی یا ویزور دوربین، می شود نقطه فوکوس فعال و به رنگ قرمز دیده شود. از معایب مهم استفاده از نقطه خارجی فوکوس در بیشتر دوربین ها این می باشد که حساسیت این نقاط کمتر از نقاط مرکزی کادر تصویر است به این صورت که نقطه حساس فوکوس ، مشکلی در نور کم، کنتراست های کم برای استفاده از لنزهایی با بیشینه دیافراگم یا بسته ، به وجود می آورد. همچنین گاهی وقت ها در نقطه ای که فوکوس بر آن انجام می گیرد ، نقطه فوکوس دوربین موجود نباشد.

رنگ های متناسب برای عکاسی  :

تنظیمات خودکار تراز سفیدی به صورت کلی در بسیاری از مواقع در جاهایی که نور باشد به خوبی کار می کند ولی باید توجه داشت که بدون مشکل نخواهد بود. یکی از شرایط استفاده از تنظیم دستی تراز سفیدی دوربین نتیجه های بهتری خواهد داشت به این صورت که سوژه با استفاده از یک رنگ عکاسی می نماید. تراز سفید واقعی نور در زمان طلوع و غروب، نزدیک به تنگسین یا نور مصنوعی می باشد. اگر این تنظیم به صورت پیشفرض به کار گرفته شود مقدار زیادی از گرما که در عکس لازم است نیاز می باشد، از بین خواهد رفت.

 

 

 

 
پکیج دوره جادویی خودکفایی در اینستاگرام