چهارشنبه، 16 آذر 1401
متداول‌ترین فرمت های فیلم و ویدیو

متداول‌ترین فرمت های فیلم و ویدیو

انتخاب یکی از فرمت های مختلف فیلم و ویدیو با توجه به فضای ذخیره‌سازی در دسترس، مکان استفاده، کیفیت مورد نظر و فاکتورهای دیگری که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه به انواع فرمت های ویدیویی که کاربرد بیشتری دارند خواهیم پرداخت.

WEBM.

فرمت WEBM. شبیه فرمت تصویری WEBP. است که توسط Google به عنوان ابزار کارآمد پخش رسانه‌ها برای گستره وسیعی از کاربران ایجاد شده است. فایل‌های ویدیویی WEBM. از نظر فشرده‌سازی بسیار موفق هستند و فایل‌هایی با این فرمت حجم کمی دارند، اما از نظر کیفیت به اندازه برخی دیگر از انواع فرمت‌ های ویدئو موجود در این لیست نیستند. فرمت ویدیویی WEBM. برای سایت‌های پخش ویدیویی HTML5 هستند مانند YouTube استفاده می‌شود.

MPG ، .MP2 ، .MPEG ، .MPE ، .MPV.

این فرمت‌ها مخصوص پخش فایل‌های صوتی‌تصویری یا صوتی هستند. فایل‌هایی با این فرمت‌ها بسیار کم حجم هستند و برای صرفه‌جویی فضای ذخیره‌سازی و حجم دانلود مناسب هستند، اما به همان انداز کیفیت آنها نسبت به فرمت‌های دیگر پایین است. این فرمت های فیلم فشرده‌سازی ضعیفی دارند، به این معنی که کیفیت آنها پس از چندین بار ویرایش کاهش می‌یابد. فایل‌های MPG ، .MP2 ، .MPEG ، .MPE ، .MPV هنگامی که ویدیو ضبط می‌شود و هرگز ویرایش نمی‌شوند در بهترین حالت خود قرار خواهند داشت.

OGG.

فایل ogg. چیست و چرا استفاده از آن گسترده است؟ فرمت فیلم و ویدیو OGG. یک جایگزین متن‌باز برای فرمت MPG. است و برای فیلم‌هایی با کیفیت بالا که از طریق اینترنت پخش می‌شوند استفاده می‌شود. هر چند که از فایل‌های OGG. برای استریمینگ (streaming) استفاده می‌شود، اما از کیفیت بالاتری نسبت به فایل‌های ویدیویی با فرمت WEBM. برخوردار هستند (بدین معنی که سرعت بارگیری و تحویل آنها به کاربر نهایی بیشتر طول می‌کشد). به دلیل متن‌باز بودن فایل‌هایی که فرمت OGG. دارند، می‌توان آنها را در برنامه‌های مختلفی از جمله گیرنده‌های GPS و پخش‌کننده‌های رسانه (media players) مخصوص دسکتاپ و پرتابل، مورد استفاده قرار داد.

MP4 ، .M4P ، .M4V.

این فرمت فیلم ها مشابه MPG. هستند، زیرا می‌توانند حاوی صوت و تصویر باشند یا صرفا حاوی فایل‌های صوتی باشند. آن‌ها دارای کیفیت مناسبی هستند، به‌طوری‌که پس از چند مرتبه ویرایش‌ فایل و ذخیره هم کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. MP4 .M4P. و پسوند M4V. برای پخش فیلم از طریق اینترنت استفاده می‌شوند. آنها به طور کلی نسبت به فرمت فیلم WEBM. دارای کیفیت بالاتر و بهتری هستند، اما از نظر اندازه بزرگتر هستند.

M4V. فرمت اختصاصی iTunes است و فایل‌ها را با همان کیفیت MP4. و M4P. به اشتراک می‌گذارد. فایل‌هایی که دارای فرمت M4V. هستند از طریق DRM یا مدیریت حقوق دیجیتال (Digital rights management) محافظت می‌شوند.

AVI.

AVI. یکی از قدیمی‌ترین و سازگارترین فرمتهای ویدئو و فایل‌های تصویری است. بسیاری از کدک‌های مختلف را می‌توان در یک فایل با فرمت AVI. استفاده کرد؛ به این معنی که نسبت به فرمت‌های دیگر از انعطاف‌ بیشتری برای ایجاد تعادل بین کیفیت و حجم فایل برخوردار است. البته فایل‌هایی با این فرمت نسبت به فرمت‌های قبلی که به آنها اشاره شد بزرگ‌تر هستند و این موضوع باعث می‌شود که برای استفاده در فضای اینترنت و وب ایده‌آل نباشند و برای ذخیره فیلم در رایانه مناسب هستند.

تماشای آنلاین / Film Format

WMV.

فرمت wmv چیست و چرا در گذشته بسیار پرکاربرد بود؟ WMV. یک فرمت فیلم و فایل ویدیویی است که توسط مایکروسافت ساخته شده و مخفف Windows Media Video است. کدک استفاده شده در این فرمت اندازه و حجم ویدیو و فیلم را به‌خوبی کم می‌کند، اما به همان نسبت هم از کیفیت آن می‌کاهد. به‌طور کلی این فرمت برای ارسال و ذخیره فیلم و ویدیو در کامپیوترهایی که دارای نسخه‌های قدیمی ویندوز هستند مناسب است.

MOV ، .QT.

فرمت‌های MOV. و QT. توسط اپل برای استفاده در پخش‌کننده Quicktime ساخته شده‌اند. این فرمت‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند اما به‌همان نسبت هم اندازه بزرگی دارند. فایل‌هایی که دارای این فرمت‌ها هستند سازگاری ضعیفی با پخش‌کننده‌هایی غیر از Quicktime دارند. اگر قصد آرشیو و ذخیره یک فیلم با کیفیت بالا در کامپیوترهای اپل را دارید، این فرمت مناسب شماست.

FLV ، .SWF.

فرمت‌های FLV. و SWF. توسط کمپانی Adobe به عنوان فرمت فیلم و فایل ویدیویی برای Flash طراحی شده‌اند. استفاده از این فرمت‌ها با کاهش محبوبیت Flash، به خصوص پس از پایان پشتیبانی Flash در دستگاه‌های تحت سیستم‌عامل iOS، به سرعت کاهش یافته است. استفاده از این فرمت های ویدئویی تنها زمانی توصیه می‌شود که شما یک سیستم قدیمی داشته باشید و از آنها پشتیبانی کند.

AVCHD.

فایل‌هایی با فرمت AVCHD. یا Advanced Video Coding High Definition توسط بسیاری از دوربین‌های دیجیتال تولید می‌شود. این فرمت‌ها از کدک ویدیویی H.264 / MPEG-4 استفاده می‌کنند و مشابه فرمت فیلم MPG. هستند.

به‌طور خلاصه می‌توان متداول‌ترین فرمت فیلم و ویدیو را به‌ شکل زیر دسته‌بندی کرد:

  • WEBM.
  • MPG ، .MP2 ، .MPEG ، .MPE ، .MPV.
  • OGG.
  • MP4 ، .M4P ، .M4V.
  • AVI ، .WMV.
  • MOV ، .QT.
  • FLV ، .SWF.
  • AVCHD.

فرمت فیلم / Film Format