جمعه، 10 تیر 1401
انواع مختلف لنزها

انواع مختلف لنزها

هنگامی که در مورد انتخاب و خرید لنز صحبت می‌شود، باید ابتدا از خودتان بپرسید که می‌خواهید چه نوع عکسی ثبت کنید؟ بعد از پاسخ این سوال می‌توانید با سرعت بیشتر مورد مناسب خودتان را پیدا کنید. به همین دلیل در ادامه 8 دسته‌ی مختلف لنزها براساس تغییر فاصله کانونی را به شما معرفی می‌کنیم.

لنز استاندارد

لنز نرمال معمولا ساختار 35 میلی‌متر دارند و فاصله کانونی بین 50 تا 100 میلی‌متر برخوردار است. پرسپکتیو این لنزها، مانند چشم انسان است و اجزای تصویر اطراف سوژه را به صورت طبیعی نمایش می‌داد. به همین دلیل برای عکاسی پرتره گزینه‌ی بسیار مناسبی است، مخصوصا اگر فاصله کانونی بین 85 تا 100 میلی‌متر باشد.

لنز Wide-Angle

در هنگام خرید لنز Wide-Angle یا واید باید دقت کنید که فاصله کانونی آن‌ها کم‌تر از لنز نرمال و در محدوده‌ی 5 تا 43 میلی‌متر قرار دارد. عکس‌های ثبت‌شده با این لنز دوربین، اغراق بسیاری دارند و هنگام عکاسی با آن‌ها، اعوجاج شدید را قطعا حس خواهید کرد. عمق میدان و جزییات تصویر گرفته‌شده با لنز ماکرو زیاد و ابعاد اجسام یا سوژه اصلی نیز بزرگ  است.

خرید لنز واید برای عکاسی در طبیعت، فاین آرت و شاخه‌ای معماری بیشتر انجام می‌شود، زیرا دید وسیعی در هنگام گرفتن عکس ایجاد می‌کند.

لنز Telephoto

فاصله کانونی لنزهای تله‌فوتو در محدوده‌ی 100 تا 800 میلی‌متر قرار دارد. پرسپکتیو در این لنزها کم است و فشردگی زیاد است که باعث می‌شود تا اجزا درشتر نمایان شوند. همچنین عمق میدان و وضوح تصویر این لنزها کم است.

اگر قصد عکاسی از راه دور را داشتید، می‌توانید این لنز را انتخاب کنید، زیرا کمک می‌کند تا به راحتی و با عمق میدان کم بر‌روی سوژه‌ی موردنظر فوکوس کنید. به همین دلیل برای عکاسی حیات‌وحش، پرتره و مستند‌سازی مناسب و کاربردی است.
لنز Macro

محدوده‌ی فاصله کانونیی لنزهای ماکرو از 50 میلی‌متر شروع می‌شود و تا 200 میلی‌متر ادامه پیدا می‌کند. استفاده از این لنز به عکاس این توانایی را می‌دهد تا بتواند عکس‌هایی بزرگ، واضح و با‌شارپنس بالا از اجسام کوچک و ریز بگیرد.

لنز Fisheye

زمانی که برای خرید لنز Fisheye اقدام می‌کنید، باید دقت کنید که فاصله کانونی آن‌ها بین 7 تا 16 میلی‌متر است تا اشتباه چیزی را نخرید. زاویه این لنز عریض است و به عکاس امکان انحنادادن به خطوط صاف عکس‌های عریض را می‌دهد و همچنین امکان ثبت عکس‌های بیضوی و محدب را نیز برای شما فراهم می‌کند.

لنز Tilt-Shift

این لنزها، قابلیت عوض‌کردن زاویه را در هنگام وجود محدودیت در پرسپکتیو و عمق میدان، به عکاس می‌دهند. این لنزها برای عکاسی از مناظر طبیعی و معماری خاص مناسب و کاربردی است.

می‌توانید به راحتی خرید لنز Tilt-Shift یا تله‌شیفت را از نورنگار انجام دهید.

لنز Superzoom

لنزهای سوپر زوم، محصولاتی هستند که گستره‌ای از فواصل کانونی شامل تله‌فوتوی زیاد تا عریض یا Wide- angle  را پوشش می‌دهد و به همین دلیل لنزهای خوبی برای عکاسی در هنگام مسافرت هستند. کیفیت تصویر این لنز به خوبی دو لنز تله فوتو و عریض به صورت مجزا نیست، حداکثر میزان بازشدگی دیافراگم آن بالا است و عمق میدان کمی دارد. با‌این وجود برای بسیاری کاربران، لنزی مناسب به شمار می‌آید.
پکیج دوره جادویی خودکفایی در اینستاگرام