چهارشنبه، 16 آذر 1401
سبک های عکاسی تبلیغاتی

سبک های عکاسی تبلیغاتی

 

سبک های عکاسی تبلیغاتی شیوه های مختلف و متنوعی برای تهیه عکس از محصولات هستند. هر کدام از این شیوه ها فضا و ایده ها خاص خود را برای تهیه عکسهایی متفاوت دارند.

. این سبک ها بیشتر اوقات کاربردهای اختصاصی خود برای استفاده در تبلیغات را دارند. سبک های مختلف عکسهای تبلیغاتی کمک می کند متناسب با رسانه و استراتژی تبلیغات محتواهای بصری متنوع و تاثیرگذاری تولید کنید. در ادامه این مقاله انواع عکسهای تبلیغاتی را معرفی و توضیح خواهم داد.

 

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی شیوه ای از عکاسی برای تهیه عکسهای متفاوت از محصولات است. این عکسها با هدف تاثیرگذاری بر احساسات مخاطب تهیه می شوند. این عکسها جنبه تبلیغاتی داشته و با ایجاد جذابیت های بصری و مفهومی بروی جذب مخاطب و فروش بیشتر تاثیرگذار هستند. عکاسی تبلیغاتی شاخه ای چالش برانگیز برای عکاسان است که لازم است از تجربیات خود در زمینه های مختلف برای تهیه یک عکس جذاب استفاده کنند.

 

عکسهای تبلیغاتی کاربردهای مختلف و متعددی در رسانه های آنلاین و آفلاین دارند. عکاسی تبلیغاتی اهداف متفاوتی از عکسهای زمینه سفید محصولات را دنبال می کند. این سبک عکسها محصول را در شرایط و فضاهای متفاوت و غیر قابل پیش بینی نمایش می دهد. این موارد باعث می شود عکسهای تبلیغاتی تاثیرگذاری بیشتری در انواع تبلیغات داشته باشند.

 

کاربردهای عکسهای تبلیغاتی

نقش موثر عکاسی تبلیغاتی در معرفی متفاوت و تبلیغ محصولات بر کسی پوشیده نیست. این عکسها نیاز اولیه هر تولید کننده ای برای تبلیغات محصولات هستند. عکسهای تبلیغاتی کاربردهای مفید و موثری در رسانه های مختلف دارند و باید گفت هر کسب و کاری قصد هر نوع تبلیغی که داشته باشد، نیازمند عکس تبلیغاتی است. عکاسی تبلیغاتی محتوای بصری جذاب برای طراحی پوستر، بیلبورد، کاتالوگ، بنرهای وب سایت و تبلیغات شبکه های اجتماعی را تامین می کند.

 

 

انواع سبک های عکاسی تبلیغاتی

با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات عکاسی و نورپردازی و نیاز بازار، شیوه های عکاسی تبلیغاتی هم بسیار متنوع شد. عکسهای تبلیغاتی ابتدا صرفا به شکل چیدمان و یا فضاسازی انجام می شد. اما امروزه به لطفا استفاده از دوربین و فلاش های پرسرعت و همچنین ایده ها و فضاسازی های خلاقانه شاهد کشف سبک های مختلفی در زمینه عکاسی تبلیغاتی هستیم.

 

سبک های مختلف عکاسی تبلیغاتی کمک می کند عکسهایی متناسب با نوع محصول و استراتژی تبلیغات تهیه و تولید کنیم. مثلا برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی، عکسهای متفاوت و خلاقانه تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت. در ادامه به معرفی و توضیح سبک های عکاسی تبلیغاتی می پردازم.

 

سبک های مختلف عکاسی تبلیغاتی شامل:

  • عکاسی تبلیغاتی چیدمان
  • عکاسی تبلیغاتی خلاقانه
  • عکاسی تبلیغاتی دکوراتیو
  • عکاسی تبلیغاتی مد
  • عکاسی تبلیغاتی مفهومی
  • عکاسی تبلیغاتی لایف استایل

 

عکسهای تبلیغاتی دکوراتیو

عکاسی دکوراتیو محصولات یکی از پرکاربردترین سبک های عکاسی تبلیغاتی است. عکس دکوراتیو محصول در حقیقت عکسی است که صحنه پردازی دکوری داشته باشد. این عکسها کاربردهای مختلفی از جمله طراحی کاتالوگ، پوستر، بیلبورد و تبلیغات سوشال مدیا دارند.

ایده پردازی، تهیه دکور مناسب و انتخاب اکسسوری های مرتبط اصلی ترین موارد در عکاسی تبلیغاتی دکوراتیو است. عکسهای دکوراتیو یکی از جذاب ترین انواع عکسهای تبلیغاتی برای مخاطبان هستند، اما این سبک مناسب عکاسی از همه ی محصولات نیستند. برای مثال عکاسی از قطعات فنی در بخش نفت و پتروشیمی را نمی توانید با فضای دکوراتیو انجام دهید. دکور در این سبک عکسها باید متناسب با سوژه انتخاب شود.

جذاب ترین سوژه ها برای تهیه عکسهای دکوراتیو، محصولات صنایع غذایی هستند. برای مثال عکاسی از یک ساندویچ را فرض کنید. برای اجرا عکس دکوراتیو ساندویچ بخشی از یک کافی شاپ یا گوشه ای از یک خانه را می توانید با دکور صحنه پردازی کنید.

 

در تهیه عکسهای جذاب دکوراتیو فاکتورهای متعددی دخیل هستند. طراحی دکور مناسب، لوازم جانبی مرتبط با محصول، نورپردازی خلاقانه، انتخاب زاویه و ترکیب مناسب از جمله مواردی است که در عکسهای دکوراتیو باید رعایت کنید. در تهیه این عکسها باید به جنبه زیبایی بصری توجه ویژه ای کنید. این موضوع باعث می شود ایده های خود را به زیباترین شکل ممکن به نمایش بگذارید.

 

عکسهای تبلیغاتی چیدمان

یکی از ساده ترین و متداول ترین سبک های عکاسی تبلیغاتی، عکاسی چیدمان محصولات است. این عکسها به لحاظ هزینه و زمان تولید، ارزان ترین و سریع ترین نوع سفارشات هستند. در این سبک عکاسی نوع چیدمان، نورپردازی و زاویه و ترکیب بندی بسیار مهم است.

 

عکاسی چیدمان را در حقیقت نوعی ساده از عکاسی دکوراتیو معرفی کرد. عکسهای چیدمان فضا و دکوری بسیار ساده تر از عکسهای دکوراتیو دارند. در عکاسی چیدمان محصول در فضایی مینمال و در کنار یک عنصر مرتبط با دکوری ساده عکاسی می شود. برای مثال عکاسی از  مدل شیرینی را فرض کنید که در یک ظرف در کنار فنجانی از قهوه عکاسی شده.

 

عکاسی چیدمان گاهی اوقات هم شامل چینش خانواده ای از محصولات یک برند می شود. این عکسها طراحی خاصی ندارند و کافیست با استفاده از هنر و سلیقه خود به شکلی زیبا مجموعه محصولات را در کنار هم قرار دهید. برای تهیه این سبک عکسهای چیدمان از پس زمینه های رنگی و نورپردازی زوم لایت می توانید استفاده کنید.

 

عکاسی تبلیغاتی خلاقانه

عکسهای خلاقانه هم بعنوان یکی از سبک های عکاسی تبلیغاتی شناخته می شوند. این عکسها نقش مهمی در موفقیت تبلیغات مدرن ایفا می کنند. این عکسها تفاوت زیادی با سایر سبک های عکاسی محصولات دارند. عکسهای خلاق تبلیغاتی با ایده هایی جذاب همراه هستند و با هدف تبلیغات متفاوت تهیه می شوند. عکسهای خلاقانه تبلیغاتی با ایجاد جذابیت بصری و با هدف درگیر کردن احساسات مخاطب تولید می شوند.  این عکسها یکی از انواع عکسهای تبلیغاتی است که عکاس را با چالش های مختلف تکنیک های عکاسی و نرم افزاری مواجه می کند.

 

این عکسها گاهی فضاسازی رئال داشته و گاه با فضاسازی های عجیب باعث تعجب و جلب توجه بیننده می شوند. عکاسان حرفه ای گاهی اوقات هم با استفاده از تکنیک های مونتاژ توسط نرم افزارهای کامپیوتری عکسهایی سورئال خلق می کنند. این سبک عکسهای خلاقانه با استفاده از اغراق در ویژگی های محصول جذاب تر می شوند.

در عکاسی تبلیغاتی خلاقانه گاهی ایده و بعضی موارد جذابیت بصری حرفه اول را می زند. عکسهای خلاقانه به هر شکلی که تهیه شوند هدفی مشترک را دنبال می کنند که آن ترغیب و جلب توجه مخاطب خواهد بود.

عکسهای خلاقانه تبلیغاتی کاربردهای منحصر بفرد خود را دارند. طراحی پوستر و بیلبوردهای جلب توجه کننده، استفاده در کمپین های تبلیغاتی از مهمترین کاربردهای این سبک عکاسی است. نکته مهم و تاثیرگذار این عکسها ماندگاری در ذهن مخاطب است. عکسهای خلاق اگر با ایده ای متفاوت و اجرایی حرفه ای تهیه شوند برای مدتها در ذهن بیننده ماندگار می شوند. این موضوع برای برندسازی محصولات و شرکت های تولید کننده بسیاری مهم است.

 

عکاسی تبلیغاتی مد

عکاسی تبلیغاتی مدلینگ هم یکی از سبک های عکاسی تبلیغاتی است که تاثیر زیادی در تبلیغات برندها دارند. نتایج یک تحقیق روانشناسی نشان داده عکسهایی که حضور انسان در آن وجود دارد تاثیرگذاری بیشتری در تبلیغات خواهد داشت. حضور یک مدل جذابیت بیشتری به عکسهای تبلیغاتی می دهد، چرا که می تواند روایتگر داستانی برای بیننده باشد. مدلها در عکسهای تجاری بازخورد بالاتری برای تبلیغات دارند و سالهاست برندهای معتبر از این سبک عکسها برای تبلیغات محصولات خود استفاده می کنند.

 با اینکه امروزه عکسهای محصولات مختلف را با استفاده از این سبک تهیه می کنند، اما این شیوه عکاسی تاثیرگذاری بیشتری در تبلیغات محصولات مد دارد. لوازم آرایشی، جواهرات و ساعت، انواع پوشاک بخشی از محصولات مد هستند که با استفاده از عکاسی تبلیغاتی مدلینگ می توان عکسهایی جذاب و تاثیرگذار تهیه کرد.

 

انتخاب مدل مناسب یکی از مهمترین فاکتورها در عکاسی تبلیغاتی مد است. مدل لازم است نسبت به نوع محصول و ایده عکس بررسی و انتخاب شود تا مفاهیم و پیام موردنظر به بیننده منتقل شود. مدل ها با استفاده زبان بدن کمک می کند پیام تبلیغاتی به شکلی واضح و یا غیر ملموس به مخاطب منتقل شود.

عکسهای تبلیغاتی مد را در فضاهای مختلف داخلی و بیرونی می توان تهیه کرد. این فضاها نسبت به ایده های از پیش تعریف شده مشخص می شود. بعضی از این عکسها در فضای دکوراسیون داخلی، بعضی در فضاهای مناسب شهری و بعضی در لوکیشن های طبیعت تهیه می شوند. گاهی اوقات هم عکسهای مد با استفاده از دکورسازی و ایجاد فضاهای متفاوت برای تهیه عکسی خلاقانه تهیه می شوند.

 

عکاسی تبلیغاتی مفهومی

عکاسی مفهومی تبلیغاتی را هم یکی از سبک های عکاسی تبلیغاتی می توان معرفی کرد. این عکسها صرفا بر پایه ایده طراحی و تهیه می شوند. عکسهای تبلیغاتی مفهومی  با نگاه اخطار و هشدار به مخاطبان در مورد استفاده یا عدم استفاده از یک محصول یا خدمات تهیه می شوند.  بی شک شما هم نمونه های زیادی از این سبک عکسها دیده اید. اشاره به خطرات عدم استفاده از کمربند ایمنی خودرو دارند و یا چاقی در اثر استفاده از سس های چرب نمونه هایی از این سبک عکسها هستند.

 

عکسهای مفهومی غیر از ایده نیاز به خلاقیت در پردازش و اجرا هم دارند. تسلط کافی در عکاسی و تبحر استفاده از تکنیک های نرم افزارهای کمک می کند عکسهایی مفهومی و حیرت انگیز خلق شود. این عکسها هم مانند عکسهای خلاق بسیار تاثیرگذار و ماندگار می توانند باشند.

 

 

نکته مهم در تولید عکسهای تبلیغاتی مفهومی توجه به پردازش و اجراء بی نقص ایده است. ایده و مفهوم عکس نباید گنگ و قابل درک نباشد. ایده و اجرا گاهی به گونه ایست که بیننده را ساعت ها و یا حتی روزها به فکر فرو می برد. برای ایده پردازی این عکسها باید ذهن خلاق و تبحر کافی برای ایجاد یک مفهوم و پیام در محتوای عکس داشته باشید.

 

عکاسی تبلیغاتی لایف استایل

عکاسی لایف استایل یکی از تاثیرگذارترین سبک های عکاسی تبلیغاتی است. این سبک عکسها یکی از انواع عکسهای تبلیغاتی برای معرفی محصولات مختلف و کاربردی زندگی روزمره است. امروزه بسیاری از برندهای مطرح محصولات به دلیل نمایش محصول در فضایی رئال از این شیوه برای تهیه محتواهای بصری خود استفاده می کنند.

 

منظور از عکاسی لایف استایل بازسازی صحنه‌هایی از زندگی واقعی همراه با یک محصول و با ایجاد احساسات در عکس است. برای تهیه عکسهای لایف استایل باید لوکیشن های مناسبی به لحاظ دکوراسیون داخلی در اختیار داشته باشید. لوکیشنی که فضای واقعی و معمولا شیک یک خانه را نشان می دهد.

در این سبک عکسهای تبلیغاتی فضای ایجاد شده عکس به زندگی روزمره شباهت بسیاری دارد. همین موضوع باعث می شود مخاطب به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و اعتماد بیشتری به تبلیغ کند. در سبک عکاسی لایف استایل، عکاسی از سوژه(محصول مورد تبلیغ) در طبیعی‌ترین شکل و موقعیت انجام می شود.

عکاسی لایف استایل به بیننده کمک می‌کنند فضای عکس را با چیدمان منزل خود مقایسه کنند و آن کالا یا محصول را در منزل خود تصور کنند. عکسهای سبک زندگی در حقیقت برشی از زندگی واقعی هستند که کالای مورد تبلیغ در آن به شکل ملموسی به چشم می‌خورد بدون آنکه کاربر متوجه اهداف تبلیغاتی آن شود.

 

سخن آخر

عکسهای تبلیغاتی با سبک های مختلفی تهیه می شوند که در این مطلب توضیح داده شد. انتخاب این عکسها منوط به کاربرد و نیاز هر نوع تبلیغی است. عکاس حرفه ای باید تسلط کافی بر انواع سبک های عکاسی تبلیغاتی را داشته باشد. برای این منظور باید تسلط خود را در زمینه های ایده یابی، ترکیب بندی، نورپردازی و هنر چیدمان افزایش دهید.