چهارشنبه، 16 آذر 1401
کیفیت Full HD چیست ؟

کیفیت Full HD چیست ؟

کیفیت تصویر در فرمت Full HD  بسیار بالاتر از مدلهای HD و 480p است و به بیننده امکان می دهد تا جزئیات تصویر را بیشتر و بهتر مشاهده کند.به کیفیت فول اچ دی FHD نیز گفته می شود.

Full HD دارای 1080 خط رزولوشن با اسکن پیشرفته است. در مقایسه با سایر روش های معمول نمایش تصاویر و فیلم ها، Full HD اسکن متقابل را فراهم می کند، در حالیکه هر اسکن خطوط متناوب را در تصویر شطرنجی نمایش می دهد و بنابراین دو اسکن کامل برای نمایش کل تصویر لازم است.

دوربین های دیجیتال، دوربین های هوشمند و بسیاری از دستگاه های دیگر می توانند ویدیوی 1080p را ضبط نمایند و آن را در قالب فرمت segment progressive ضبط کنند.

Full HD یک اصطلاح است که برای توصیف تکنولوژی صفحه نمایش تلویزیون استفاده می شود که یک استاندارد برای تلویزیون با کیفیت بالا از نظر کیفیت و وضوح تصویر است. فول اچ دی به عنوان یک تصویر با وضوح 1920 در 1080 پیکسل تعریف شده است. دیسک های Blu-ray قادر به تولید یک سیگنال پیشرفته 1080 هستند و از سال 2012 اکثر صفحه نمایش های گوشی های هوشمند قادر هستند تا سیگنال تصویری  Full HD را نمایش دهند.

البته داشتن تلویزیون های Full HD  دلیلی بر تماشای تمامی تصاویر با فرمت FHD نیست ، بلکه باید آن تصویر با فرمت فول اچ دی تهیه شده باشد تا بتوان در آن تلویزیون ها به تماشای آنها پرداخت. پس برای مشاهده فیلم فول اچ دی حتما باید علاوه بر اینکه تلویزیون و گیرنده دارای این قابلیت باشند بلکه لازم است فیلم و تصویر هم با همین کیفیت تولید شده باشند.

برای دیدن فیلم و سریالهای فول اچ دی حتما باید از رابط های HDMI استفاده نمایید چون انتقال تصویر full hd با این رابط ها امکان پذیر است و نمی تواند با رابط های VGA کیفیت فول اچ دی را مشاهده کرد.

 

منظور از کیفیت FULL HD و 1080Pچیست؟

در این فرمت تصویر، حداکثر ۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی قابل مشاهده است (۱۰۸۰*۱۹۲۰). به همین دلیل به این نوع فرمت ۱۰۸۰ هم گفته می شود که در کل، حداکثر پیکسل های تصویر در حالت عمودی را نشان می دهد.

همچنین کیفیت تصویر FULL HD در تلویزیونهایی که نسبت تصویر آنها 16:9 است بسیار عالی نمایش داده می شود.

اگر بخواهید در تلویزیون هایی که نسبت تصویر آنها 4:3 است از این فرمت با کیفیت استفاده نمایید مطمئنا پاسخگو نخواهد بود و شما هم کیفیت تصویر و هم اندازه ی کامل تصویر را نمی توانید مشاهده کنید و یا قسمتهایی از تصویر را از دست می دهید یا آنرا با ابعادی کوچکتر یا بزرگتر مشاهده می کنید.

استانداردهای دیگری نیز در سیستم تصویر وجود دارد که آنها را با نامهای PAL-NTSC-SECAM می شناسیم . رزولوشن آنها چیزی در حدود 480*720 می باشند، سیستم HD تصاویر با رزولوشن های حدود 1080*1290 دارند که از آنها پیشرفته تر استاندارد FULL HD است که دارای رزولوشن 1080*1920 می باشد البته اخیرا کیفیت تصویر 4K هم تولید شده است که کیفیت تصویر آن 2160*3840 می باشد و کیفیت آن 2 برابر FUll HD می باشد.