HITE NAMA GOSTAR
منو موبایل

HITE NAMA GOSTAR

اهمیت نور در عکاسی

جهان بدون نور را می‌توانید تصور کنید؟ نه نور خورشید است نه ماه، قطعا در صورت نبود نور چیزی را نمی‌توانیم ببینیم، چراکه توانایی دیدن به بازتاب نور از شی به چشمان ما است. با توجه به این نکته میزان اهمیت نور در عکاسی بر همه ما روشن شد. اگر نوری نباشد، عکسی هم در کار نیست. به همین میزان، مقدار کیفیت نور به کیفیت عکس اثرگذار است. اگر به عکاسی و دنیای نور علاقه دارید، مقاله درستی را انتخاب کرده‌اید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اهمیت نور در عکاسی

اگر بخواهیم عوامل تاثیرگذار در خوب شدن یک عکس را نام ببریم، لیست بلندی خواهیم داشت، اما در این بین هیچ کدام مهم‌تر از نور نیستند. کیفیت و میزان نور، بر همه چیز در عکاسی تاثیرگذار است از جمله شخصیت، رنگ، بافت، احساس و داستان.

نور مهمترین فاکتور در عکاسی است

با توجه به این میزان اهمیت نور در عکاسی لازم است که کلمه عکاسی (photography) را بررسی کنیم. تعریف دقیق عکاسی: هنر یا فرآیند تولید تصاویر با عمل انرژی تابشی نور به روی سطح حساس. شاید درک این تعریف سخت باشد، اما این تعریف دقیق‌ترین تعریف از عکاسی در دنیا است.

جالب است بدانید که کلمه (photography) از ترکیب دوکلمه یونانی (photos) به معنای نور و (graphie) به معنای نقاشی گرفته شده است، این دو در کنار یکدیگر معنای نقاشی با نور معنی می‌دهند. پس نور با ذات عکاسی گره خورده است.

چه در عکاسی مبتدی باشید چه حرفه‌ای، همواره باید از انواع ابزارهای نورپردازی استفاده کنید و این خود نشان دهنده اهمیت نور در عکاسی است. نکته مهم در عکاسی این است که پس از انتخاب نورپردازی مناسب شما شروع به چیدمان و تنظیمات دوربین می‌کنید.

هیچ نوری در جهان برای عکاسی کامل نیست، همه منابع نور دارای ضعف هستند. در این مقاله شما شروع به یادگیری میزان اهمیت منابع نور طبیعی و مصنوعی و اینکه چگونه از هر منبع نور به بهترین نحو استفاده کنید خواهید کرد

درحالی‌که بیشتر عکاسان حرفه‌ای عکس‌هایشان را در استودیوهای مجهز گرفته‌اند، ممکن است شما فقط به نور طبیعی دسترسی داشته باشید، این اتفاق به معنی عدم توانایی شما در ثبت تصویری خوب نیست. به شما کمک خواهیم کرد تا نور مناسب در عکستان داشته باشید.

نور در عکاسی به چه معناست؟

مهم‌ترین عنصر در ترکیب بندی شما نور عکستان است. نور در عکاسی به ارتباط منبع نور (طبیعی/ مصنوعی) و موقعیت قرارگیری آن، نسبت به سوژه اشاره دارد (چراکه بازتاب نور از سوژه به سنسور باعث ثبت تصویر می‌گردد).

مهم‌ترین عنصر در ترکیب بندی شما نور عکستان است

موقعیت و کیفیت منبع نور در تمام تنظیمات شما اثر گذار است، از وضوح گرفته تا احساسات تصویر وابستگی مستقیم با نور دارد. کدام بخش تصویر تاریکتر است، کدام بخش نور بیشتر می‌گیرد،… در اینصورت شما عکاس ماهرتری خواهید شد، زیرا تسلط کامل به کنترل منبع نور خواهید داشت.

دقت کنید که انتهاب نوع نور بطور کامل به ویژگی‌های سوژه شما بستگی دارد. برای مثال: نور هارد مناسب سوژه‌هایی است که کاملا مسطح نیستند مانند موج‌های ساحل، اما نور نرم همواره برای سوژه‌های مسطح است. درک نحوه استفاده درست از نور طظبیعی و مصنوعی در هر شرایطی گام بزرگی در مسیربهبود و تولید بهترین تصاویر ممکن است.

مطالب مرتبط

آشنایی با دوربین عکاسی

دوربین‌های عکاسی با توجه به احتیاج‌های نسل‌های مختلف به شکل‌های مختلف ساخته شدند اما همه آنها از یک سری اجزا و عناصر مشترک تشکیل شده‌اند.

برای قدم گذاشتن به دنیای عکاسی، بعد از مشخص کردن علاقه خود در این حوزه، اولین ابزار مورد نیاز برای شروع، دوربین عکاسی متناسب با هدف ما است. امروزه به علت گران بودن هزینه دوربین‌های عکاسی بهتر است قبل از تهیه، به اندازه کافی درباره آنها تحقیق و مطالعه کرده و بعد اقدام به خرید آن کنیم.

2 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی ندارید؟